ŞCOALA CU CLASELE I-VIII “GHEORGHE BULGĂR” DIN SANISLĂU, JUDEŢUL SATU MARE

ZIUA ŞCOLII

15 aprilie 2011

"Şcoala cea mai bună este cea în care înainte de toate înveţi a învăţa", a spus Nicolae Iorga. Şcoala noastră a crescut constant în spiritul unor valori pe care încercăm să le păstrăm. An de an ne străduim să învăţăm împreună, copii şi profesori, unii de la alţii, ce înseamnă cunoaşterea, descoperirea, bucuriile intelectuale, exerciţiile care formează personalitatea.

La Ziua Şcolii avem un moment de reflecţie şi, privind în urmă în anul ce a trecut, ne uimim noi înşine de câte lucruri frumoase şi educative se întâmplă între pereţii aceştia care au privit la generaţii întregi de oameni valoroşi, care au venit aici mici elevi şi au plecat maturizaţi, bine construiţi pentru a înfrunta durităţile vieţii. Şi ne dăm seama că fiecare an contează, pentru că îl plătim cu toată puterea noastră de a schimba lucrurile în bine prin educaţie - ideea în numele căreia Şcoala, a noastră, a satului, a judeţului, a ţării va merge întotdeauna înainte.

Astfel, ne amintim că fiecare oră de clasă a contat, fiecare activitate, fiecare efort.

De aceea, o zi a şcolii face parte din viaţa noastră, elevi, părinţi şi profesori şi trebuie să ne bucurăm că ne-a fost dăruită.

Cu aceste gânduri vă aşteptăm la Ziua şcolii noastre în data de 15 aprilie 2011,

ora 10, în Sala festivă de la Grădiniţa din Sanislău.

Prof. Hanciş Adrian

Director, Şcoala cu clasele I-VIII "Gheorghe Bulgăr" Sanislău